Göcek'te Tarih


ikarus
Göceğin tarihi İkarus efsanesine dayanmaktadır.

İkarus’un babası Daidalos zamanının bilge bir mimarıdır. Sürgüne gönderildiği Girit Adası’nda Kral Minos’un yanında çalışmaya başlar. Onun isteği üzerine insan başlı, boğa bedenli bir canavar olan Minotauras’ın bir daha içerisinden çıkamayacağı bir Labirent inşa eder. Ancak bir süre sonra kral Minos’un emri ile, Labirent’in gizini Theseus ve Ariadne’ye öğrettiği gerekçesi ile oğlu İkarus’la birlikte kendisi Labirent’e hapsedilir.

göcek tarihi
göcek tarihi eserler
‘’Daha çok özgürleşmek! ‘’

Daidalos, yaratıcı aklıyla, buradan çıkmanın yollarını arar, kendisi ve oğlu için özgür olabileceği kanatlar yapar. Bu kanatları bal mumuyla bedenlerine, omuz başlarına yapıştırır. Oğlu İkarus’a ne çok alçaktan, ne de yüksekten uçmamasını, özellikle de güneş ışınlarına yaklaşmamasını tembih eder.

Fakat İkarus takma kanatları ile bir kez havalandıktan sonra, aydınlığı, güneş ışınlarını ve bunların ardındaki hakikati biraz daha yakından görmek, öğrenmek ve daha çok özgürleşmek düşüne kapılır. Ancak, güneşe yaklaştıkça, takma kanatlarını bedenine yapıştıran bal mumları erimeye başlar ve sonunda İkarus, Ege Denizi’ne düşer. İşte İkarus’un denize düştüğü bu yer günümüzde Göcek olarak anılır.

Göcek,

geçmişte Likya uygarlığının gelişmiş iki kenti olan Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında kalmış bir Likya yerleşimidir. Koylarda ve Fethiye yolu üzerinde rastlanan kaya mezarları, anıt mezar ve hamam görülebilir. Ayrıca Tersane Adası'nda antik ve yakın dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Fethiye Göcek'ten tekne turları ile ulaşılan Kapıdağ yarımadası üzerinde ise Krya, Lisai ve İydai antik kentleri bulunmaktadır. Ulaşım zorluğu nedeni ile bu antik yerleşimlerde de kazı yapılamamıştır. Lykia uygarlığının izlerini taşıyan birçok antik kalıntı Göcek çevresinde ve hatta adalarında göze çarpar. Bazen bir koyda dolaşırken, yamaçlarda gezinti yaparken veya denizde yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi dokuya rastlayabilirsiniz.