Gezilecek Yerler

gemiler adası Gemiler Adası

Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılan asa üzerinde M.S. 5-11. yy.lar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. St. Nicolas olarak da bilinen ada Mavi Tur teknelerinin uğrak yeridir.

araksa Araxa

Fethiye’ye 40 km. uzaklıkta Antik Xanthos Çayının çıktığı yerde kurulmuştur. Bu olağan üstü su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Bugün Ören köyü sınırları içinde kalan kentten günümüze sur kalıntıları, hamam ve Bizans dönemine ait suyolu kalmıştır.

camiler Camiler

Cezayirli Cami Cami, 1791 yılında Cezayirli Hasan Paşa tarafından yapılmıştır. Hasan Paşa ayrıca Kemer Köprüsü, Yayla yolunda ki Paşa Hanı, Yaka köyündeki su kemerleri gibi bir çok yapıtı Fethiye’ye kazandırmıştır.

hanlar Hanlar

Fethiye’nin başlıca hanları; Ilıca Hanı (Üzümlü yolu üstünde), İncir Hanı, Karatoprak Hanı (İnbecik yolunda), Kemer-Seki yolunda Paşa Hanı, Daydur Hanı ve Naldöken Hanlarıdır.

fethiye kalesi Fethiye Kalesi

Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır.

kaya mezarları Kaya Mezarları

Likya Kaya Mezarları Şehrin içinde Likya döneminden kalma M.Ö.4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Deniz içerisinde yükselen mezarın ilginç bir görünümü vardır.

oyuktepe koyu Oyuktepe Koylar

İlçedeki iki büyük tatil köyünün de yer aldığı yarımadadaki Mempaşa, Küçük Samanlık, Büyük Samanlık, Boncuklu, Kuleli Aksazlar, Akvaryum, Turunç Pınarı vb. doğal koylar, özellikle yöre halkının sıkça gittiği günübirlik mesire yeridir.

Katrancı Koyu

Şehre 17 km. uzaklıktaki Muğla Karayolu üzerindedir. Denize kadar uzanan çam ağaçları ile kaplı koy, orman içi dinlenme alanı olup, duş, Wc, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetlerinde sunulduğu ideal bir çadırlı kamping ve günübirlik mesire yeridir.

hisarönü ovacık Hisarönü / Ovacık

Ölüdeniz beldesinde yer alan bu iki tipik Türk köyü, son yıllarda bu en belirgin özelliklerini, yoğun konaklama, alışveriş ve eğlence merkezine dönüştürmüşlerdir. Turizmin en hareketli odak noktası haline gelen Ovacık ve Hisarönü, Ölüdeniz, Babadağ, Kaya gölü gibi çekim alanlarına yakınlıkları ile de ayrı önem taşımaktadır.

tlos Tlos

Fethiye’ye 45 km. uzaklıktadır. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden biri ve birliğin “spor merkezi”dir. Ucan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen mitolojik kahraman Bellaforonte’nin yaşadığı kent olarak bilinir. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun İ.Ö. 2000’lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit edilmiştir.

oenanda Oenanda

Yakın geçmişte kazılmış Oenanda şehri İncealiler Köyü yakınlarında Fethiye’ye 88 km. uzaklıkta bulunmaktadır. İngiliz ve Türk arkeologlar Likyalı Epikürist filozof Dioghene’e ait 300 kadar yazılı tablet keşfetmişlerdir.

pınara fethiye Pınara

Akdağ’ın eteklerinde Fethiye’ye 55 km uzaklıktadır. Likya’nın en büyük kentlerinden biridir. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı kent olarak bilinir ve Tanrıça Afrodit’e adanan ilginç mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanmıştır. Yüzlerce “güvercin yuvası” biçiminde hazırlanmış halk tipi mezarları Nekropolis’ini benzersiz kılar.