Göcek | portvilleholiday.com

Göcek


göcek

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Göcek’te konaklama hizmeti veren otelimiz sahile ve merkeze sadece 300m mesafede bulunmaktadır. Sizlerin ve ailenizin keyifli bir tatil geçirmesi ve sevimli bir tatil kasabası olan bölgemizden mutlu dönmesi için yıllardır varlık göstermekte olan tesisimiz profesyonel hizmet anlayışı, konforlu odaları ve güler yüzlü personeliyle hizmetinizdedir. Beldemiz popüler bir sahil kasabasıdır. Tarihi Likya uygarlığının varlık gösterdiği topraklarda bulunmasının etkisiyle barındırdığı tarihi eserler bakımından da gezilip görülmesi gereken bir bölgedir. Fethiye körfezi içinde yer aldığı ve etrafı Toros Dağları ile çevrili olduğu için sakin bir limana sahiptir. Bulundurduğu birçok koy, adalar, denizinin temizliği ve sakinliğiyle tatilcilerin ilgisini çeken bir bölge olan Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilmektedir. Buraya tatile gelenler dışında güzel limanları sayesinde tekne turu yapanların da uğrak noktası olarak da günlük değişen sayılarda birçok tatilciyi misafir etmektedir.

El değmemiş doğası, insanı büyüleyen yeşillikleri ve insana cenneti yaşatan koylarıyla adını yerli ve yabancı tüm turistlere duyuran Göcek konaklamak için yerel halkın işlettiği pansiyon ve küçük oteller mevcuttur. Göcek pansiyon denize sıfır aramaları için nokta atışı bir tercih olarak gözükse de, Aile sayısına uygun odalı villaları ve özel yüzme havuzları ile saklı inciye yakışır şıklıkta tatil imkanını Göcek’e kazandırdı. Artık Göcek sadece yat limanları ve koyları ile anılmayacak, uygun fiyatlı lüks villaları da tüm turistlerin Göcek’te yaşadıkları unutulmaz anların içerisinde yerini alacak.

Mavinin her tonunu bütün berrakalığıyla gözler önüne seren denizi, huzuru iliklerinizde hissetirecek çam ormanları, koyları, tarih kokan yapısı ve sözle anlatılamayacak sayısız güzelliğiyle Göcek denize sıfır villaları sizlere unutulmayacak anlar yaşatacak.

Göcek Ulaşım En Kolay Nasıl Sağlanır?


Dalaman Havaalanı’na oldukça yakın konumda olmasından dolayı ulaşım açısından oldukça kolay bir noktadadır. Hava yoluyla gelen misafirlerimiz uçaktan indikten sonra 20 dakika içinde servis araçlarını kullanarak bölgede olabilirler. Karayolunu kullanarak otobüs firmalarıyla gelecek olan misafirlerimiz ise Fethiye’de inerek Fethiye’ye 28 km mesafede uzaklıkta olan Göcek’e minibüs veya taksiyle ulaşım sağlayabilirler. Fethiye Muğla karayolu üzerinde bulunan Göcek tatil amacıyla gelmek isteyen kişilere ulaşım açısından zorluk çıkarmayan, oldukça merkezi bölgedir.

Göcek Gezilecek Yerler Hakkında Bilgiler


Temiz turkuaz renkli deniziyle sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak noktası haline gelen Göcek, aynı zamanda meşhur koyları ve küçük binalardan oluşan yapılaşmasıyla insanların ilgisini çeken noktalardan biridir. Yapılaşmanın 2,5 kat ile sınırlandırılması sebebiyle sokaklarında dolaşmanın bile oldukça keyifli olduğu aynı zamanda irili ufaklı adalarıyla da gelenlere seyir zevki yaşatmaktadır. İlk defa gelenlerin görmesi gereken yerler; Ağa Limanı, Likya tapınaklarının görülebileceği Lydae, Hamam Koyu, yine Likya yolu üzerinde bulunan ve Gemiler Adası’nın muhteşem manzarasına tanıklık eden Kayaköy’dür.

Göcek tarihi atmosferinin de etkisiyle insanlara sokaklarında dolaşırken küçük bir sahil kasabasında geziyormuş hissini yaşatsa da özellikle tekne turizminin yoğun olarak yaşandığı bir yer olması sebebiyle insanlara huzurlu ve eğlenceli bir tatil vadetmektedir. Göcek’teki binaların yüksekliğinin 2,5 kat olarak belirlenmesi tarihi dokusuna katkıda bulunsa da beldede profesyonel olarak hizmet veren otellerin sayısını düşürmektedir. Bu sebeple denize sıfır villalarıyla misafirlerine kendilerini evlerinde hissetmeyi amaçlayan işletmemiz sahilde bulunan birçok villadan oluşmaktadır. Kendine ait plajında bütün gün denizin ve manzaranın tadını çıkarabilir, huzurlu atmosferi sayesinde oksijene doyabilirsiniz. Portville Göcek otel denize sıfır konaklama tesisi arayışlarınızda kaliteden ödün vermeden en uygun hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

Gezilecek yerler hakkında daha fazla bilgi almak için Gezilecek Yerler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Göcek konaklama ihtiyaçlarınız için çeşitli konaklama seçenekleriyle hizmet veren otelimizi 7 gün 24 saat arayarak gelmek istediğiniz tarihlerde odalarımızın müsait olup olmadığını öğrenebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz. Muhteşem doğanın tadını çıkarmak ve erken rezervasyon olanaklarından faydalanmak için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

 

  • göcek sahil
  • göcek sahil
  • göcek sahil
  • göcek sahil

Göcek'te Tarih


ikarus
Göceğin tarihi İkarus efsanesine dayanmaktadır.

İkarus’un babası Daidalos zamanının bilge bir mimarıdır. Sürgüne gönderildiği Girit Adası’nda Kral Minos’un yanında çalışmaya başlar. Onun isteği üzerine insan başlı, boğa bedenli bir canavar olan Minotauras’ın bir daha içerisinden çıkamayacağı bir Labirent inşa eder. Ancak bir süre sonra kral Minos’un emri ile, Labirent’in gizini Theseus ve Ariadne’ye öğrettiği gerekçesi ile oğlu İkarus’la birlikte kendisi Labirent’e hapsedilir.

göcek tarihi
göcek tarihi eserler

‘’Daha çok özgürleşmek! ‘’

Daidalos, yaratıcı aklıyla, buradan çıkmanın yollarını arar, kendisi ve oğlu için özgür olabileceği kanatlar yapar. Bu kanatları bal mumuyla bedenlerine, omuz başlarına yapıştırır. Oğlu İkarus’a ne çok alçaktan, ne de yüksekten uçmamasını, özellikle de güneş ışınlarına yaklaşmamasını tembih eder.

Fakat İkarus takma kanatları ile bir kez havalandıktan sonra, aydınlığı, güneş ışınlarını ve bunların ardındaki hakikati biraz daha yakından görmek, öğrenmek ve daha çok özgürleşmek düşüne kapılır. Ancak, güneşe yaklaştıkça, takma kanatlarını bedenine yapıştıran bal mumları erimeye başlar ve sonunda İkarus, Ege Denizi’ne düşer. İşte İkarus’un denize düştüğü bu yer günümüzde Göcek olarak anılır.

Göcek,

geçmişte Likya uygarlığının gelişmiş iki kenti olan Telmessos (Fethiye) ve Kaunos (Dalyan) arasında kalmış bir Likya yerleşimidir. Koylarda ve Fethiye yolu üzerinde rastlanan kaya mezarları, anıt mezar ve hamam görülebilir. Ayrıca Tersane Adası'nda antik ve yakın dönemden kalma kalıntılar bulunmaktadır. Fethiye Göcek'ten tekne turları ile ulaşılan Kapıdağ yarımadası üzerinde ise Krya, Lisai ve İydai antik kentleri bulunmaktadır. Ulaşım zorluğu nedeni ile bu antik yerleşimlerde de kazı yapılamamıştır. Lykia uygarlığının izlerini taşıyan birçok antik kalıntı Göcek çevresinde ve hatta adalarında göze çarpar. Bazen bir koyda dolaşırken, yamaçlarda gezinti yaparken veya denizde yüzerken ayaklarınızın altında bu yıllar önceden kalma tarihi dokuya rastlayabilirsiniz.

Gezilecek Yerler
göcek
gemiler adasıGemiler Adası

Ölüdeniz ya da Gemiler Koyu’ndan teknelerle ulaşılan asa üzerinde M.S. 5-11. yy.lar arası yapılmış Bizans dönemine ait kilise, şapel sivil yapı kalıntıları bulunmaktadır. St. Nicolas olarak da bilinen ada Mavi Tur teknelerinin uğrak yeridir.

araksaAraxa

Fethiye’ye 40 km. uzaklıkta Antik Xanthos Çayının çıktığı yerde kurulmuştur. Bu olağan üstü su kaynağı mitolojik öykülere konu olmuştur. Bugün Ören köyü sınırları içinde kalan kentten günümüze sur kalıntıları, hamam ve Bizans dönemine ait suyolu kalmıştır.

camilerCamiler

Cezayirli Cami Cami, 1791 yılında Cezayirli Hasan Paşa tarafından yapılmıştır. Hasan Paşa ayrıca Kemer Köprüsü, Yayla yolunda ki Paşa Hanı, Yaka köyündeki su kemerleri gibi bir çok yapıtı Fethiye’ye kazandırmıştır.

hanlarHanlar

Fethiye’nin başlıca hanları; Ilıca Hanı (Üzümlü yolu üstünde), İncir Hanı, Karatoprak Hanı (İnbecik yolunda), Kemer-Seki yolunda Paşa Hanı, Daydur Hanı ve Naldöken Hanlarıdır.

fethiye kalesiFethiye Kalesi

Şehrin güneyinde yükselen kalenin, Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır.

kaya mezarlarıKaya Mezarları

Likya Kaya Mezarları Şehrin içinde Likya döneminden kalma M.Ö.4.yy. eserleri dikkati çeker. Bunlar, şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Deniz içerisinde yükselen mezarın ilginç bir görünümü vardır.

oyuktepe koyuOyuktepe Koylar

İlçedeki iki büyük tatil köyünün de yer aldığı yarımadadaki Mempaşa, Küçük Samanlık, Büyük Samanlık, Boncuklu, Kuleli Aksazlar, Akvaryum, Turunç Pınarı vb. doğal koylar, özellikle yöre halkının sıkça gittiği günübirlik mesire yeridir.

Katrancı Koyu

Şehre 17 km. uzaklıktaki Muğla Karayolu üzerindedir. Denize kadar uzanan çam ağaçları ile kaplı koy, orman içi dinlenme alanı olup, duş, Wc, kabin, içme suyu, büfe, kameriye, otopark gibi hizmetlerinde sunulduğu ideal bir çadırlı kamping ve günübirlik mesire yeridir.

hisarönü ovacıkHisarönü / Ovacık

Ölüdeniz beldesinde yer alan bu iki tipik Türk köyü, son yıllarda bu en belirgin özelliklerini, yoğun konaklama, alışveriş ve eğlence merkezine dönüştürmüşlerdir. Turizmin en hareketli odak noktası haline gelen Ovacık ve Hisarönü, Ölüdeniz, Babadağ, Kaya gölü gibi çekim alanlarına yakınlıkları ile de ayrı önem taşımaktadır.

tlosTlos

Fethiye’ye 45 km. uzaklıktadır. Likya Federe Birliğinin 6 büyük kentinden biri ve birliğin “spor merkezi”dir. Ucan kanatlı atı Pegasus ile ünlenen mitolojik kahraman Bellaforonte’nin yaşadığı kent olarak bilinir. Likya bölgesindeki en eski kent olduğu ve kuruluşunun İ.Ö. 2000’lerden önceye dayandığı arkeoloji kazıları ile tespit edilmiştir.

oenandaOenanda

Yakın geçmişte kazılmış Oenanda şehri İncealiler Köyü yakınlarında Fethiye’ye 88 km. uzaklıkta bulunmaktadır. İngiliz ve Türk arkeologlar Likyalı Epikürist filozof Dioghene’e ait 300 kadar yazılı tablet keşfetmişlerdir.

pınara fethiyePınara

Akdağ’ın eteklerinde Fethiye’ye 55 km uzaklıktadır. Likya’nın en büyük kentlerinden biridir. Bölgedeki ilk güzellik yarışmasının yapıldığı kent olarak bilinir ve Tanrıça Afrodit’e adanan ilginç mimari özellikteki tapınağı ile önem kazanmıştır. Yüzlerce “güvercin yuvası” biçiminde hazırlanmış halk tipi mezarları Nekropolis’ini benzersiz kılar.